696 432 040 ul. Adm. J. Unruga 176, Gdynia

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Nie obawiaj się pytać. Odpowiemy na wszystkie wątpliwości: od pierwszych symptomów, przez zapytania dotyczące terapii, aż po pomoc w trudnościach życia codziennego.
Poniżej, znajdziesz wstępny przewodnik w postaci najczęściej zadawanych pytań dotyczących pierwszych kroków na temat diagnozy, terapii i tego jak działać dalej.

Czym jest autyzm i jakie są jego objawy?
Jakie są pierwsze kroki w przypadku podejrzenia autyzmu u mnie lub mojego dziecka?
Kiedy mogę zgłosić się po pomoc?
Czy potrzebuję skierowania?
Jakie rodzaje terapii i wsparcia są dostępne?
Czy prowadzicie terapię wyłącznie dla dzieci?
Kiedy terapia odbywa się stacjonarnie, a kiedy online?
Czym różni się terapia online od stacjonarnej?
Jak przygotować się do terapii online?
Jak zapisać się na wizytę?
Czym jest Sala Doświadczania Świata?
Czy to centrum tylko dla autystów?

Autyzm, nazywany również spektrum autyzmu (ASD – ang. Autism Spectrum Disorder), to złożony zespół zaburzeń neurologicznych, które wpływają na rozwój mózgu i oddziaływanie społeczne. Chociaż autyzm może objawiać się na wiele różnych sposobów, charakteryzuje się głównie trudnościami w komunikacji, społecznych interakcjach, przywiązaniem do rutyny i powtarzającym się zachowaniu lub słowach, które nie mają na celu komunikacji z otoczeniem.

Spektrum autyzmu jest bardzo zróżnicowane, co oznacza, że każda osoba z autyzmem może przejawiać różne kombinacje objawów w różnym stopniu ich nasilenia. Niektórzy mogą mieć umiarkowane trudności i dobrze funkcjonować w społeczeństwie, podczas gdy inni potrzebują regularnego wsparcia.

Jeśli masz podejrzenia dotyczące spektrum autyzmu u siebie lub Twojego dziecka, ważne jest, aby nie czekać i od razu skonsultować się z odpowiednimi specjalistami. Pierwszym krokiem jest obserwacja niepokojących zachowań. Najlepiej obserwować i notować wszystkie nietypowe zachowania dotyczące m.in. trudności w komunikacji czy interakcjach społecznych. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub w przypadku dziecka – pediatrą. Lekarz przeprowadzi wstępną ocenę, wykluczy inne przyczyny oraz skieruje do odpowiednich specjalistów. Najlepiej skontaktować się wtedy z psychologiem, psychiatrą lub dedykowanym centrum leczenia i diagnozy autyzmu.

W procesie leczenia nie zapominaj o sobie. Zrozumienie i akceptacja siebie jako rodzica dziecka z ASD, jest równie istotne jak jego wsparcie. Ponieważ to, co dotyka Twoje dziecko, dotyczy również całej rodziny.

W Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Kryształowe Dzieci wspieramy:


rodziców szukających terapii ASD dla swoich dzieci,
rodziców i ich dzieci przed i po diagnozie ASD,
dorosłych podejrzewających u siebie autyzm lub ASD.

Możesz się zgłosić w każdym momencie. Zarówno kiedy poczujesz, że potrzebujesz opieki specjalistów dla siebie lub dziecka, jak i konkretnych narzędzi, planu i terapii. Wspieramy całościowo i na każdym etapie: przed diagnozą, w trakcie i po diagnozie.

Nie, Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Kryształowe Dzieci to placówka prywatna i skierowanie nie jest wymagane.

Wszystkie informacje na ten temat zostały szczegółowo opisane w zakładce „Jak pomagamy”.

Jak pomagamy

W naszym centrum stawiamy na całościowe wsparcie rodziny, nie tylko pomoc dziecku. Otaczamy opieką również rodziców dzieci oraz osoby dorosłe przed lub po diagnozie autyzmu i ADHD.

Diagnoza i terapia w głównej mierze odbywa się w siedzibie naszego centrum w Gdyni Pogórzu. Jednak część oferty dedykowana jest szerokiej grupie – w formacie online. Należą do niej m.in. terapia rodziców, małżonków i par oraz diagnoza dorosłych ADHD.

W ogólnym założeniu terapia online różni się od terapii stacjonarnej jedynie formą komunikacji. Jednak w przypadku diagnozy i terapii ASD pracujemy w specjalnie przygotowanych do tego salach i pod okiem wyspecjalizowanej kadry, która ma wszechstronne doświadczenie. Takie podejście pozwala nam zapewnić wyłącznie najlepszą opiekę.

 
 

 

 

Sesja terapeutyczna w Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Kryształowe Dzieci zapewnia całkowitą prywatność i poufność, co sprzyja swobodnemu dialogowi. Przygotowując się do spotkania online, zadbaj o to, aby miało miejsce w bezpiecznym środowisku, zapewniającym ciszę i brak zakłóceń ze strony innych domowników. Taka atmosfera pozwoli Ci skupić się w 100% na sesji. Aby zwiększyć komfort do maksimum, przygotuj sobie wcześniej wygodny i ciepły koc, chusteczki i coś do picia.

Ważne jest również zadbanie o stronę techniczną jeszcze przed sesją: sprawdź stabilność połączenia internetowego, jakości obrazu na używanym urządzeniu oraz dźwięku w słuchawkach z mikrofonem.

Wizytę umówisz za pomocą naszego wygodnego i intuicyjnego kalendarza, dostępnego w zakładce „Kalendarz”. W prosty sposób, z rozwijanej listy możesz wybierać jedną z dostępnych form spotkania. Następnie, wybierając preferowanego terapeutę, otrzymasz listę dostępnych terminów. Po wybraniu odpowiedniej daty pojawią się dostępne godziny sesji. Zauważysz, że godziny zaznaczone na czerwono są już zarezerwowane, jednak możesz zapisać się na listę rezerwową. W pozostałych dniach są jeszcze dostępne terminy. Po dokonaniu wyboru przechodzisz do podsumowania, gdzie wystarczy wprowadzić swoje dane kontaktowe oraz upewnić się, że wszystkie informacje są poprawnie wypełnione. Następnie klikasz przycisk “Wyślij” i Twoja wizyta zostaje zarezerwowana. Ostatnie wyskakujące okienko potwierdzi umówioną wizytę.

Tego typu sala wykorzystywana jest do terapii Snoezelen, inaczej nazywanej wielozmysłową. Wykorzystuje zmysły wzroku, słuchu, dotyku oraz węchu i ma na celu pracę dziecka nad postrzeganiem siebie i otoczenia. Terapia dostarcza rozmaite bodźce sensoryczne: muzykę, efekty świetlne, obrazy i łagodne wibracje, pobudzając zmysły do działania. Jest dobierana indywidualnie. Dla dzieci nadpobudliwych stwarza otoczenie sprzyjające wyciszeniu i odprężeniu, a dla dzieci wycofanych tworzy środowisko pobudzające ciekawość i chęć eksploracji. To bezpieczna i wygodna przestrzeń, gdzie dziecko może pracować nad poczuciem własnej wartości i zaufaniem, jednocześnie rozwijając umiejętności komunikacyjne.

Nie, nasze centrum nie jest wyłącznie dla osób z autyzmem. Chociaż wiele objawów, które są zauważane, może być związanych z autyzmem, wiele z nich może nie wpadać dokładnie w typowe spektrum tego zaburzenia. Ważne jest dla nas, aby podkreślić, że nasze centrum jest otwarte dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia.
Niezależnie od diagnozy oferujemy szeroki zakres usług, takich jak terapia mowy, integracja sensoryczna oraz zajęcia grupowe w ramach Treningu Umiejętności Społecznych (TUS). Naszym celem jest dostarczenie wsparcia i narzędzi niezbędnych dla rozwoju i poprawy jakości życia wszystkich, którzy do nas trafiają. Dążymy do stworzenia środowiska, w którym każdy czuje się rozumiany i akceptowany.

GDPR

Polityka prywatności